Bakım İşlemlerinin Düzenli Yaptırılmasının Önemi

Yaygın bir kullanımı olan doğalgazlı ısınma sistemleri oldukça hassas olan sistemlerdir. Verim ve performans açısından diğer tüm ısıtma sistemlerinden çok daha kaliteli olan bu sistemin bozulmaması için kullanıcıların oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Her ne kadar sağlam materyallerden üretilmiş olsalar da, uzun süreli kullanımlar doğalgazlı ısıtma sistemlerinde zararlara neden olmaktadır. En sık görülen arızlar arasında ise kombi arızları ve peteklerde yaşanan ısı kayıpları yer almaktadır. Kombi arızlarının temel nedeni kombi bakımlarının ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Kombinizde kullanıma ya da elektrik hattına bağlı olarak bir sorun olup olmadığının tespit edilmesi ve sistemin bozulmadan çalışmasının sağlanması için her sene düzenli olarak kombi bakım yaptırılması gerekmektedir. Kombi bakımı uzman yetkili servis tarafından oldukça makul bir ücrete yapılmakla birlikte kombinizde olan sorunları ortadan kaldıran ya da sorun oluşumuna engel olan bir uygulama olduğu için, düzenli olarak yaptırıldığında kışın en yoğun kullanım dönemlerinde bile kombinizde hiçbir sorun yaşanmaz.

Ancak kombi bakımı yapılmadan iki sene veya daha uzun süre kombi çalıştırılırsa sistematik arızlar meydana gelir ve oluşan bu arızlar kombinizin komutları algılamamasına, dolayısıyla peteklere gerekli olan komutu verememesine neden olabileceği gibi sistem üzerinde aşırı yükleme söz konusu olduğundan dolayı kısa devrelere neden olmaktadır. Az miktarda da olsa elektrikle çalışan kombilerin bu tarz arızları meydana gelmemesi için bakım ve programlama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Peteklerde oluşan ısı kaybı sorunu ise genelde petek temizliği işleminin yaptırılmaması ya da düzensiz olarak yaptırılmasından kaynaklanmaktadır. Petek temizliği, peteklerin düzgün bir şekilde çalışması ve performans kayıpları yaşanmaması için her sene yatırılması gereken önemli işlemler arasında yer almaktadır. Hiç yaptırılmayan ya da iki senede bir düzensiz bir şekilde yaptırılan temizlik işlemi peteklerinizin çalışma sisteminin bozulmasına ve evin içerisinde ısı oluşumunun engellenmesine neden olmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir