Petek Temizliğini Uzmanlara Yaptırın

Doğalgazlı ısıtma sistemlerinin içerisinde evlerde ve ofislerde kullanım olarak en yaygın olan sistem olarak karşımıza çıkan petekli ısıtma sistemlerinin gerekli olan yıllık bakım uygulamaları hakkında üretici ve dağıtım yapan firmalar kullanıcıları her sene uyarmaktadır. Bu bakım işlemleri peteklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlarken aynı zamanda petekler ve petek borularının içerisinde oluşabilecek olan sorunlarında önüne geçtiğinden dolayı ısınma konforunuzda bir eksiklik yaşanmamasını sağlamaktadır. Ancak ne yazık ki kullanıcılar tarafından hala gerekli öneme sahip olamayan bu bakımlar ya yaptırılmamakta, ya da maliyetten kaçabilmek uğruna kullanıcıların geliştirmiş olduğu çeşitli yöntemler ile evlerde bulunan malzemeler ile yapılmaya çalışmaktadır.

Bu şekilde peteklere verilecek zararların boyutunun da artmasına neden olan kullanıcılar, genelde kış aylarında peteklerinde ısınmama sorunu yaşamakta ya da bakım uygulamalarını kendileri yapmaya çalışırken borulara hasar vererek petekleri kullanılmaz bir hale getirmektedir. Petek bakımı için tek çare olan petek temizliği uygulaması işin uzmanları tarafından yapılması gereken ve maliyet olarak sanıldığı kadar pahalı olmayan hem pratik hem de gerekli bir işlemdir. Firmalar tarafından özenle geliştirilen petek borularına zarar vermesi imkansız olan bir kimyasal sıvı sayesinde yapılan bu işlem petek borularının içerisinde oluşan ya da oluşmaya yüz tutmuş tüm etmenleri ortadan hızlıca kaldırmakta ve peteklerinizin ilk günkü kullanım şekline yeniden kavuşmasını sağlamaktadır.

Bu kimyasal sıvının peteklerin içerisine sıkılış biçiminden sonra yapılan temizlik uygulamasına kadar tüm adımları hem büyük bir özen istemektedir hem de oldukça önemlidir. Evde peteklerin içerisine oklava benzeri şeyler sokularak yapılan petek temizliği uygulamaları petek borularının kısa zaman içerisinde kullanımının elverişsiz hale gelmesine neden olanaktadır. Petek temizliği için peteklerin içerisine girecek olan her malzemenin peteklerin materyali ile ters bir tepkimeye girmemesi ve peteklere zarar vermemesi büyük ölçüde önem taşıyan bir durum olduğundan temizlik işlemi işin uzmanlarına bırakılmalıdır.

Peteklerinizi Koruyun

Evlerde ısıtmanın büyük bir parçası olan kalorifer petekleri aynı zamanda sunduğu yüksek ısı konforuyla kullanıcıların vazgeçmedekileri bir sistem haline gelmiştir. Ancak bu yüksek konforda ısı sağlayan sistemde dikkat edilmesi gereken b azı önemli noktalar bulunmaktadır. Kalorifer petekleri zaman içerisinde birçok etmenden olumsuz etkilenebilirler. Suda bulunan yüksek kireç miktarı petek borularınızın kireçle kaplanmasına neden olup ısınmanın önüne geçen bir etki yaratacak kadar ciddi sorunlara neden olabilirken, sorun oluşumunu tetikleyen bir diğer unsur ise tozlardır. Çevrede bulunan tozlar kalorifer peteklerinin içerisine dolduğu zaman tıkanıklığa neden olabilir ya da petek borularınıza yapışarak sert bir tabaka haline dönüşebilir.

Bunun yanı sıra boruların içerisinde biriken tozlar, yukarıdan petek borularına bakıldığı zamanda siyah paslı bir yapıya benzer bir görünüm sunmaktadır. Estetik olarak oldukça göze batan bu görünümün ortadan evdeki imkanlar ile kaldırılması ne yazık ki mümkün değildir. Birçok kişi toz görünümüne tahammül edemediğinden dolayı, petek borularının bu görünümüne çözüm üretebilmek için genelde uzu ince sobalara emici bir bez bağlar ya da toz alma sopalarından yararlanarak yüzeysel bir temizlik yapmaya çalışır.

Dışarıya taşan toz görüntüsünü ortadan kaldırmak için yapılan bu uygulama aslında son derece zararlı bir işlemdir. Toz bezlerinin ya da toz alma aparatlarının petek borularının içine sokulması peteklerde oluşan tozun boyutunu arttırır ve tozların daha derine ulaşmasını sağlar. Havada her yere dağılabilen tozlar bu işlemle petek borularının vanalarına yerleşebilir ve bu durum petek vanalarının tozdan tıkanmasına neden olabilir. Bu gibi durumları engellemek için ise mutlaka düzenli olarak uzmanlar tarafından petek temizliği işlemi yapılması gerekmektedir. Petek temizliği işlemi, petek borularınızın içerisinde bulunan tozların ve sudan kaynaklı kireç oluşumunun hem ortadan kalkması hem de oluşmalarının engellenmesi için yapılan son derece önemli bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli petek temizliği yaptırarak peteklerinizde hiçbir sorun oluşumuna izin vermeden kış aylarında peteklerinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Isınma konforunu korumak için petek temizliği

Soğuk havaların iyice bastırması ısıtma sistemlerinin de kullanımının yoğunlaşmasına neden olan bir durum. Evin içerisinde her noktada eşit orada ısı sağlayan bir sistem olması nedeni ile evlerin içinde en yaygın biçimde kullanılan ısıtma sistemi olarak karşımıza çıkan petekli ısıtma sistemleri, kullanıcıların ısınma ihtiyacına en verimli yanıtı veren güvenilir sistemlerin içerisinde yer alıyor doğalgazlı ısıtma sistemlerinin içerisinde en kaliteli sistemler arasında geçen petekli ısınma sistemlerin sahip oldukları bu yüksek ısı konforunu koruyabilmeleri için mutlaka her sene petek temizliği işleminden geçmeleri gerekmekte. Petek temizliği uygulaması, petek borularının içerisinde herhangi bir zararlı madde oluşmasının önüne geçerken, oluşan ya da oluşmaya başlayan zararlı etmenlerin etkilerini de petek borularından silen önemli bir işlemdir.

Petek borularının arasında ya da içerisinde oluşan zararlı etmenler ısı konforunuzun düşmesine neden olmak ile birlikte peteklerin kullanımının sonlanmasına neden olarak, sizi tüm ısıtma sisteminizi değiştirmek zorunda bırakabilir. Maliyet olarak büyük bir külfet yaratabilecek bu durumun önüne geçmek için, petek kullanımı yoğun bir ayara getirilmeden önlem ve temizlik amaçlı petek temizliği işleminin mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Petek temizliği için en uygun zaman dilimi yaz ayları olarak karşımıza çıksa da, yoğun kar ve yağmur yağışı başlamadan yaptırılan petek temizliği işlemi de, peteklerin korunması için gereken verimi vermektedir.

Doğalgazlı ısıtma sistemleri, dış ortam soğukluğundan ve hava koşullarından etkilenerek evdeki ısıyı sabit tutmak için daha yoğun bir çalışma performansına girerler. Sistemin ne kadar güvenilir ve ne kadar kaliteli olduğunun bir kanıtı olan bu durum gereken önlemi almadığınız takdirde  peteklerinize zarar verebilir. Yoğun kullanım arttıkça oluşan sorunların boyutu artabilmektedir. Isının ve yüksek performansın etkisi ile artan problemler zaman içerisinde ısınma faturanıza da yansıyarak, faturanızın normalden çok daha yüksek gelmesine ve buna rağmen ısı konforunuzun azalmasına neden olur. Tüm bu duruma karşı önlem alabilecek tek işlem petek temizliği işlemdir.

happy family

Gelişen Doğalgazlı Isıtma Sistemleri ve Etkileri

Birkaç yıl önce tüm Avrupa ülkelerinde getirilen iç mekanlarda sigara içme yasağı insanlar için büyük bir sorun oluşturdu. Özellikle ülkemizde sigara içen kesimin fazla olması ve bu yasağın bizim işletmelerimizde de uygulanması insanların dışarıya daha az çıkmasına bile neden oldu. Müşteri kaybetmemek için bir süre boyunca içerde sigara içimine izin veren kafeterya ve restoranlar aldıkları yüksek cezalar sonucunda mecburen bu yasağa uymak zorunda kalınca, insanları dışarıya yönlendirebilmek ama aynı zamanda kışın soğuk zamanlarda müşterilerinin konforunu sağlayabilmek için dış ortam sobalarıyla işletmelerinin önünü masalarla doldururken, bahçesi olan işletmeler bu konuda bir sıfır öne geçti.

Bu durum birkaç sene öncesine kadar pek fazla rağbet görmeyen elektrikli dış ortam ısıtıcılarının satışlarında ciddi bir artış meydana gelmesini sağladı. Ancak karlı ve yağmurlu havalarda ısı vermekte oldukça zorlanan bu sistem işletmeleri büyük bir zora soktu. Elektrikli ısıtıcıların yeterli konforda çalışmamasının sonuçlarının hafif rüzgarlı havalarda bile yetersiz bir ısı vermesi ile sonuçlanınca, dış ortam ısıtıcıları teknolojinin de gelişimi sayesinde yenilenmeye başladı ve daha yüksek ısı performansına sahip olan ısıtma sistemleri geliştirildi. Dış ortam ısıtma sistemlerinde sadece elektrikle çalışan sistemlerin büyük bir dezavantajı ay sonunda getirmiş oldukları yüksek elektrik faturaları olarak işetmeleri derinden sarstı.

Ancak bu durum günümüzde geliştirilmiş olan dış ortam doğalgazlı ısıtma sistemleri sayesinde geride kalacak gibi duruyor. Dış ortamda olduğu için tamamen ortamı ısıtamasa da belirli bir bölgeye kadar soğuk havayı dağıtmakta büyük bir başarıya sahip olan bu sistemler az miktarda elektrik ve doğalgaz yakıtı ile çalışıyor. Radyant sistemleri sayesinde geliştirilen ve dış ortam sobalarının görünümünde olan bu sisteminde tıpkı kombi ve merkezi ısıtma sistemlerinde petek temizliği ve genel bakım işlemlerinin gerekli olduğu gibi senelik radyant bakımları bulunmakta.

Bakım uygulamaları neden önemli?

Doğalgazlı ısıtma sitemleri, birçok ısınma sistemi olan bir sitemdir. Kullanım alanı ve kullanım yoğunluğuna göre kendi içerisinde kategorilendirilen bu sistemler, sundukları yüksek ısı konforları sayesinde kullanıcılar tarafından vazgeçilmez sistemler olmayı başarmış ve kullanım olarak oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaşmışlardır. Doğalgazlı ısıtma sistemleri ilk başta sadece iç mekanlar için üretilse de, kullanıcıların hem bu sistemi tercih etmesi, hem de bu sistemin çevre açısından en az zararı oluşturması zaman içerisinde doğalgazlı ısıtma sistemlerinin dış ortamlar içinde geliştirilmesine neden olmuş ve geliştirilen bu sistemde kapalı mekan ısıtma sistemlerinde olduğu kadar büyük bir başarı elde etmiştir. Bu sayede kalitesini bir kez daha yüksek performansı ile kanıtlayan doğalgazlı ısıtma sistemleri, ısınma sistemlerinin içinde yer alan en kaliteli ve konforlu ısınma sistemidir.

Kullanıcıların doğalgazlı ısınma sitemleri kullanırken bakım ve temizlik uygulamalarını yaptırmak zorundalardır. Doğalgazlı ısınma sistemlerinde ısının korunması için ve ısı elde edilmesi için bu işlemlerin düzenli olarak yaptırımları gerektirmektedir. Özellikle petekli ısınma sistemlerinde petek temizliği uygulamasının mutlaka yaptırılması gerekmektedir. Petek temizliği işlemi petek borularının içerisinde zararlı bileşenlerin oluşmasına engel olur. Petek borularının içerisinde kullanımdan dolayı oluşabilen pas ve kireç maddeleri ısı oluşumunun önüne geçebilmekte ya da peteklerin bozulmasına neden olabilmektedir. Pas aynı zamanda borularda çürüme meydana gelmesine zemin hazırlayan bir oluşum olduğundan dolayı, peteklerinizin tamamen kullanımının sonlanmasına neden olabilir.

Petek temizliği petekli ısıtma sistemlerinin mutlaka yaptırılması gereken önemli bir uygulamadır. Petek temizliği için uygun zamanlar yaz ayları ya da peteklerin yoğun kullanımının başlamadığı zamanlardır. Bu dönemler içerisinde yaptırılan temizlik uygulamaları peteklerin kış ayları boyunca kullanımlarında herhangi bir sorunun oluşmamasını sağlar ve peteklerinizi korur. Düzenli olarak yaptıracağınız petek temizliği uygulaması ile peteklerinizi senelerce hiçbir sorun ya da arıza oluşmadan ilk günkü konforunda kullanmaya devam edebilirsiniz.

Isı Kaybına Neden Olan Etmenler

Havaların soğumasının en büyük etkilediği durumlardan bir tanesi de kombilerin çalışma ayarları. Dışarıda ki soğukluk arttıkça evin içerisinde belirli bir ısının elde edilmesi ve ısının korunması için kombilerin ısı dereceleri de soğuk havayla doğru orantıda artış gösteriyor. Bu durum evinde kombi ve petek sistemi ile ısınma sağlayan herkesin ay sonu faturayı büyük bir endişe ve merakla beklemesine neden oluyor. Doğalgaz faturalarına gelen orantısız zamlar insanların ısı ayarlarını bir derece bile arttırırken düşünmelerine neden olmakta. Bu durum ısınma cihazlarının kullanımdan tasarruf saçalayabilmek için kullanıcıları birçok yöntemi denemeye itse de, denen metotlardan bazıları az da olsa işe yararken, bazılarının hiç işe yaramaması hatta gelen yüksek faturayı daha da yükseltmesi kullanıcılar tarafından son derece can sıkıcı olan durumlar arasında.

Kombi sistemlerinde ısınma sağlanması için belirli miktarda doğalgaz yakıtı ve sıcak suya ihtiyaç bulunmakta. Sıcak su ve sıvı yakıt petek borularının içerisinde sürekli devir daim yaparak, evin içerisinde sıcaklık oluşmasını sağlamaktadır. Sıvının petek borularında devir daim yapamaması ya da normal hızından çok daha yavaş bir şekilde bu işleme devam etmesi evin içinde ısı kaybı yaşanmasına neden olmak ile birlikte, kötü bir ısınma kalitesine rağmen yüksek faturalara neden olmaktadır. Kombi ayarı ve petek vanalarının ayarı yüksek derecede olmasına rağmen ısı kaybı yaşanıyorsa bu durumu tetikleyen kullanımdan kaynaklı oluşan iki ana etken olabilir.

Bunlardan bir tanesi şebeke suyunun içerisindeki yoğun kireç maddesinin petek borularına yapışıp bir tabaka oluşturarak, ısıyı emmesi ve peteklerin ısınmasına engel olmasıdır. Bir diğer neden ise petek borularının içerisinde çeşitli nedenler ile vanalarda ya da boru aralarında oluşan tıkanıklık nedeni ile sıvının petek borularında zor hareket etmesinden kaynaklanabilir. Bu sorunlardan kurtulmanın en etkili yolu ısı kaybı yaşanmaması için petekler çalıştırılmadan önce yılda bir kez petek temizliği uygulamasının yaptırılmasıdır.

Bakım İşlemlerinin Düzenli Yaptırılmasının Önemi

Yaygın bir kullanımı olan doğalgazlı ısınma sistemleri oldukça hassas olan sistemlerdir. Verim ve performans açısından diğer tüm ısıtma sistemlerinden çok daha kaliteli olan bu sistemin bozulmaması için kullanıcıların oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Her ne kadar sağlam materyallerden üretilmiş olsalar da, uzun süreli kullanımlar doğalgazlı ısıtma sistemlerinde zararlara neden olmaktadır. En sık görülen arızlar arasında ise kombi arızları ve peteklerde yaşanan ısı kayıpları yer almaktadır. Kombi arızlarının temel nedeni kombi bakımlarının ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Kombinizde kullanıma ya da elektrik hattına bağlı olarak bir sorun olup olmadığının tespit edilmesi ve sistemin bozulmadan çalışmasının sağlanması için her sene düzenli olarak kombi bakım yaptırılması gerekmektedir. Kombi bakımı uzman yetkili servis tarafından oldukça makul bir ücrete yapılmakla birlikte kombinizde olan sorunları ortadan kaldıran ya da sorun oluşumuna engel olan bir uygulama olduğu için, düzenli olarak yaptırıldığında kışın en yoğun kullanım dönemlerinde bile kombinizde hiçbir sorun yaşanmaz.

Ancak kombi bakımı yapılmadan iki sene veya daha uzun süre kombi çalıştırılırsa sistematik arızlar meydana gelir ve oluşan bu arızlar kombinizin komutları algılamamasına, dolayısıyla peteklere gerekli olan komutu verememesine neden olabileceği gibi sistem üzerinde aşırı yükleme söz konusu olduğundan dolayı kısa devrelere neden olmaktadır. Az miktarda da olsa elektrikle çalışan kombilerin bu tarz arızları meydana gelmemesi için bakım ve programlama işlemlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Peteklerde oluşan ısı kaybı sorunu ise genelde petek temizliği işleminin yaptırılmaması ya da düzensiz olarak yaptırılmasından kaynaklanmaktadır. Petek temizliği, peteklerin düzgün bir şekilde çalışması ve performans kayıpları yaşanmaması için her sene yatırılması gereken önemli işlemler arasında yer almaktadır. Hiç yaptırılmayan ya da iki senede bir düzensiz bir şekilde yaptırılan temizlik işlemi peteklerinizin çalışma sisteminin bozulmasına ve evin içerisinde ısı oluşumunun engellenmesine neden olmaktadır.

Isınma Sisteminiz Ne Olursa Olsun Bakım Gerekli

Isınma sisteminiz ne olursa olsun, her sene periyodik olarak mutlaka yaptırmanız gereken bakım işlemleri bulunmaktadır. Bu bakım uygulamaları, sobalı ısınma sistemlerinde de, doğalgazlı ısınma sistemlerinde de geçerli olan bir uygulamadır. Doğalgazlı ısınma sistemlerinin yıllık bakımlarının sistemin uzun ömürlü ve güvenilir kullanımında ne kadar önemli olduğu üretici ve dağıtım yapan firmalar ve servisler tarafından önemle belirtilse de genelde kullanıcılar tarafından pek dikkate alınmamaktadır. Bu durum ısınma sisteminizin kullanımının gereğinden çok daha erken sonlanmasına neden olmakla birlikte aynı zamanda sizi ve ailenizi de riske atan bir durumdur.

Soba sistemleri kurulurken ve kaldırılırken, baca temizliği denilen genel temizlik işleminin mutlaka yapılması gerekirdi. Temizleme işlemi yapılmadan bir kenara konan borular en fazla iki sene içerisinde kullanılmaz hale gelirdi. Sobanın yanmasını sağlayan odun ve kömür maddesinin yakıtla birleştiği anda oluşturduğu is ve dumanın bazı kimyasal tortuları soba borularının içerisine yapıştığında boruların iç kısmında farklı bir tabaka oluştururdu ve bu durum boruların ısı yaymasına engel olurdu. Aynı zamanda baca tepmesi sorunlarının sonuçlarını da daha ağır bir hale getiren bu ihmalkarlık soba zehirlenmelerine yol açabilecek kadar riskliydi. Bu nedenle kömür sobaları kaldırılmadan ve kurulmadan önce boruların içerisinde bir tortu olmadığından emin olunmak için sene de iki kez bakım ve temizlik işleminden geçerdi.

Doğalgazlı ısınma sistemleri de tam olarak böyledir. Ancak doğalgazlı ısınma sistemlerine bakım ve temizlik uygulamasının yılda sadece bir kez yapılması yeterli bir uygulamadır. Doğalgazlı ısınma sistemlerinde meydana gelebilecek ısınma sorunlarının önüne geçen uygulamalar arasında yer alan işlem petek temizliği işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir kaçak olmasına engel olan ya da sistemde arıza çıkmamasını sağlayan işlem ise kombi bakımı olarak bilinmektedir. İki bakım işlemi de sistemde bir bütün olduğundan dolayı yılda bir kez belirli zamanlarda bu işlemin yapılması ısınma sisteminizi güvenle kullanmanızı sağlar.

Isının korunumu

Doğalgazlı ısınma sistemlerinin kullanılabilmesi için birçok alternatif sistem geliştirilmiştir. Unlardan en yaygını ve en sağlıklı kullanımı olanlardan bir tanesi kombi sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kombi sistemleri sunmuş olduğu ısınma ve sıcak su akışı sayesinde kullanıcıların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Performans kalitesi olarak oldukça yüksek bir konfora sahip olan kombi sistemlerinin evin içerisine ısı verebilmesi ve elde edilen ısıyı sabit bir oranda koruyabilmesi için petek sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Petek sistemleri, kombi sisteminin evin içerisindeki ısıtıcı öğesidir. Bir iş bölümü gibi çalışma sistemine sahip olan bu iki sistem de ısınma doğalgaz ve doğalgaz yakıtı sayesinde sağlanmaktadır. Doğalgaz yakıtı çevre ve insan dostu bir yakıt olduğundan ve sağlığa olumsuz bir etkisi bulunmadığından dolayı birçok alanda kullanım halindedir.

Kombinin içerisinde de yer alan doğalgaz yakıtının işlevi ağırlıklı olarak peteklerdir. Peteklerin içerisinde yakıtın ve sıcak suyun dolaşması peteklerin borularında ve yüzeyinde bir ısınma sağlar. Bu ısınma yeterli dereceye ulaştığında ise peteklerden elde edilen fazla ısı çevreye yayılmaya başlar. Ve bu sayede ısınma tam anlamıyla sağlanmış olur. Peteklerin dışarıya ısı verebilecek kadar ısınıp ısınmadığını anlamak için, elinizle petekleri kontrol edebilirsiniz. Eğer ısıdan dolayı elinizi uzun süre peteklerde tutamıyorsanız peteklerin ısısı yeterli seviyeye gelmiş demektir. Ancak peteklere dokunduğunuzda elinizi peteklerin üzerinde rahatlıkla tutabiliyorsanız bu durumda ısı yayılımı için gereken derece elde edilmemiş demektir.

Uzun süre çalıştıktan sonra petekleriniz hala aynı durumdaysa bu peteklerinizde bir terslik olduğuna işarettir. Böyle bir durumda ısı kaybını ortadan kaldırmak için mutlaka petek temizliği işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Petek borularının içinde kireç oluşması peteklerin kendini ısıtmasına engel olur. Isı elde edilemedikçe de petekler dışarıya bir ısı vermese de gaz ve yakıt çekmeye devam eder. Kireç maddesinden arındığı zaman eski performansına dönen petekler için, en iyi uygulama kireç oluşmadan önlem almak için yaptırılan petek temizliği işlemidir.

 

Doğalgaz Sistemlerinin Yaygın Kullanımı

Isınma sistemleri içerisinde en yaygın olan sistem petekli ısınma sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemin özellikle ülkemizde daha yaygın olmasının en temel nedeni ise bireysel kullanım alanın olmasından kaynaklanmaktadır. Merkezi ısıtma sistemlerine geçiş zor olduğundan dolayı bu sistem genelde son üç yıldır inşa edilen binalar içerisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Onun dışında eski evlerde kullanılan ısınma sistemi kombiye bağlı olarak çalışma sürdüren petekli ısınma sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sisteme sahip olabilmek için yapılması gereken tek şey yetkili bir firmaya başvurup, evinizin alt yapısının doğalgaz kullanımına uygun olup olmadığını ya da bulunduğunuz semte boru hattı döşenip döşenmediğini öğrenmektedir. Gerekli olan doğalgaz hattına sahipseniz, yetkililer tarafından evinize en uygun ısınma biçimine karar vermek ve kaç tane peteğe ihtiyaç duyduğunuzu belirlemek için alanında uzman kişiler görevlendirilir.

Evin içerisine ya da odanın içine kaç tane peteğin döşenmesi gerektiğine, en iyi ısı konforunun nasıl elde edileceğine gelen uzman ekip tarafından karar verilmekte olup yapılan bu değerlendirme evin metrekaresine göre belirlenmektedir. Küçük bir oda için tek petek yeterli olurken, yüz metrekare üzeri bir alan için en az iki tane petek gerekmektedir. Peteklerin birbirlerine bir şekilde paralel olarak konumlandırılması evin ve odanın içerisindeki ısı dengesinin sabit kalmasını sağlamaktadır.

Analiz yapıldıktan kısa süre sonra, evinize uygun olan peteklerin döşenmesi en kısa zamanda yapılır. Döşeme işlemi en fazla iki gün süren bir işlem olduğundan dolayı kullanıcılar bu sisteme oldukça hızlı bir şekilde sahip olabilmektedir. Bu durum kullanıcıların doğalgazlı ısınma sistemlerine geçiş hızını arttıran etmenler arasında yer almaktadır. ancak bu sistemler hassas sistemler olduklarından dolayı kullanımlarından dolayı herhangi bir performans kaybı yaşanmaması için mutlaka bakım ve petek temizliği işlemlerinin aksatılmadan, her sene yaz aylarında ya da peteklerin yoğun kullanımları başlamadan önce yaptırılması gereken işlemlerdir.