Doğalgaz kullanmayı bırakmayın, tasarruf planı yapın

Isınma sistemleri içerisinde yaygın bir kullanım alanına sahip olan doğalgazlı ısıtma cihazları ve sistemleri her on evden sekizinde bulunan bir sistemdir. Çıktığı andan bu yana kullanım ağı olarak kısa sürede genişleyen doğalgazlı ısınma sistemlerinin bu kadar önemli bir kullanım alanına sahip olması, kullanıcılara sağlamış oldukları yüksek ısı performansından kaynaklansa da, ısınma faturalarına gelen yüksek zamlar yüzünden doğalgaz kullanımı birçok evde oldukça düşmüştür. Geçen sene elde edilen istatistiklere göre doğalgaz kullanımı yüzde kırk oranında büyük bir düşüş yaşamıştır. Aşırı zamlardan kaynaklanan bu etki, geçen sene en sert kış olmasına rağmen kış boyu geçerli olmuştur. Zamlardan dolayı, ısınma faturalarına gereğinden çok daha fazla ödediğini düşünen kullanıcıların atladıkları büyük bir nokta bulunmaktadır. Doğalgaz yakıtının kullanımına her sene ne kadar zam yapılırsa yapılsın, tasarruflu bir kullanım sağlamak sistemin sundukları arasında yer almaktadır.

Doğalgaz faturasından tasarruf sağlayabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar kombi ayarlarının özenle yapılması ve ayarlanan ayarların çok sık değiştirilmemesidir. Bütün kış boyunca belirli oranlarda sabit ayarda tutulduğunda kombi kullanımından yüzde yirmi oranında bir tasarruf sağlanmaktadır. Yıllık kullanım bazı göz önünde bulundurulduğunda oldukça büyük bir rakam olan tasarrufu arttırmanın ve kullanıma daha az maliyet ödemenin bir diğer yolu da peteklerin bakımının aksatılmadan yapılmasıdır.

Petekler iletken bir maddeden üretildiklerinden dolayı, gereken ısı derecesine ulaştıkları anda saniyeler içerisinde ısıyı çevreye yaymaya başlarlar. Peteklerin ısınmasının daha hızlı olmasını sağlamak için peteklerde oluşabilecek kireç ve pas maddelerine karşı önlem almak gerekmektedir. Petek temizliği, kireç ve pas oluşumunu engelleyebilecek olan en önemli uygulamalar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda peteklerin içinin temizlenmesini sağlayan petek temizliği işlemi, peteklerin daha az performansta çalışmasını ve bu çalışmadan daha konforlu ısı elde edilmesini sağladığından dolayı tasarruf oranınızı büyük ölçüde arttırmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir