Doğalgaz Petek Vanaları Nasıl Ayarlanır?

Doğalgaz petek vanalarının doğru şekilde ayarlanması, ısınma kalitesini artırıyor. Peki doğalgaz petek vanaları nasıl ayarlanır? Öncelikle peteklerde üst düzey ısınma performansı sağlamak için petek temizleme işleminin yapılması gerekiyor. Petek temizliği yapılmadığı sürece, peteklerin her bölgesinin eşit ısıda performans sağlanması mümkün olmaz. Peteklerin bakımı yaptırıldıktan sonra ise peteklerin doğru şekilde ayarlanması gerekir. Kombiye en yakın olan peteğin ısınma süresi daha kısadır. Aynı zamanda bu petekten daha fazla ısı alınır. Genellikle kombiye en yakın olan petek, kombinin konumuna bağlı olarak banyo, mutfak ya da kiler bölümüdür. Oturma odası ya da diğer odaların da hızlı bir şekilde ısınmasını sağlayabilmek için, petek ayarı yapılması gerekir. Kombiye en yakın olan petek daha hızlı ısındığı için bu peteğin ayarı düşürülebilir. Derecelendirilmiş petek ayarı varsa en yakın peteğin ayarı 2 civarında tutulabilir. En uzak peteğin ısı düzeyi ise en yüksek konuma getirilebilir. Böylece bütün peteklerin eşit ısıda performans göstermesi kolaylaşır.

Petek Ayarı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peteklerin ayarlanması sırasında en çok kullanılan odalara öncelik verilmesi de gerekir. Kullanılmayan ya da daha az kullanılan odaların ısı düzeyi düşürülebilir. Böylece daha fazla kullanılan odalarda ısı daha yükseksek az kullanılan odalarda ısı düzeyi asgari düzeyde tutulur. Bu durum hem ısı kaybını azaltır hem de tasarruf sağlanmasını kolaylaştırır.

Tam Tesisat olarak ısı verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için petek temizleme işleminden sonra hem kombi filtresinin temizlenmesi ve peteklerin havasının alınmasını hem de petek ayarının yapılmasını sağlıyoruz. Böylece sadece petekten kaynaklanan ısı sorunlarının önüne geçilmesini sağladığımız gibi kombi tarafından üretilen ısının en iyi şekilde dağılmasına yardımcı oluyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir