Doğalgaz Sistemlerinin Yaygın Kullanımı

Isınma sistemleri içerisinde en yaygın olan sistem petekli ısınma sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemin özellikle ülkemizde daha yaygın olmasının en temel nedeni ise bireysel kullanım alanın olmasından kaynaklanmaktadır. Merkezi ısıtma sistemlerine geçiş zor olduğundan dolayı bu sistem genelde son üç yıldır inşa edilen binalar içerisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Onun dışında eski evlerde kullanılan ısınma sistemi kombiye bağlı olarak çalışma sürdüren petekli ısınma sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sisteme sahip olabilmek için yapılması gereken tek şey yetkili bir firmaya başvurup, evinizin alt yapısının doğalgaz kullanımına uygun olup olmadığını ya da bulunduğunuz semte boru hattı döşenip döşenmediğini öğrenmektedir. Gerekli olan doğalgaz hattına sahipseniz, yetkililer tarafından evinize en uygun ısınma biçimine karar vermek ve kaç tane peteğe ihtiyaç duyduğunuzu belirlemek için alanında uzman kişiler görevlendirilir.

Evin içerisine ya da odanın içine kaç tane peteğin döşenmesi gerektiğine, en iyi ısı konforunun nasıl elde edileceğine gelen uzman ekip tarafından karar verilmekte olup yapılan bu değerlendirme evin metrekaresine göre belirlenmektedir. Küçük bir oda için tek petek yeterli olurken, yüz metrekare üzeri bir alan için en az iki tane petek gerekmektedir. Peteklerin birbirlerine bir şekilde paralel olarak konumlandırılması evin ve odanın içerisindeki ısı dengesinin sabit kalmasını sağlamaktadır.

Analiz yapıldıktan kısa süre sonra, evinize uygun olan peteklerin döşenmesi en kısa zamanda yapılır. Döşeme işlemi en fazla iki gün süren bir işlem olduğundan dolayı kullanıcılar bu sisteme oldukça hızlı bir şekilde sahip olabilmektedir. Bu durum kullanıcıların doğalgazlı ısınma sistemlerine geçiş hızını arttıran etmenler arasında yer almaktadır. ancak bu sistemler hassas sistemler olduklarından dolayı kullanımlarından dolayı herhangi bir performans kaybı yaşanmaması için mutlaka bakım ve petek temizliği işlemlerinin aksatılmadan, her sene yaz aylarında ya da peteklerin yoğun kullanımları başlamadan önce yaptırılması gereken işlemlerdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir