happy family

Gelişen Doğalgazlı Isıtma Sistemleri ve Etkileri

Birkaç yıl önce tüm Avrupa ülkelerinde getirilen iç mekanlarda sigara içme yasağı insanlar için büyük bir sorun oluşturdu. Özellikle ülkemizde sigara içen kesimin fazla olması ve bu yasağın bizim işletmelerimizde de uygulanması insanların dışarıya daha az çıkmasına bile neden oldu. Müşteri kaybetmemek için bir süre boyunca içerde sigara içimine izin veren kafeterya ve restoranlar aldıkları yüksek cezalar sonucunda mecburen bu yasağa uymak zorunda kalınca, insanları dışarıya yönlendirebilmek ama aynı zamanda kışın soğuk zamanlarda müşterilerinin konforunu sağlayabilmek için dış ortam sobalarıyla işletmelerinin önünü masalarla doldururken, bahçesi olan işletmeler bu konuda bir sıfır öne geçti.

Bu durum birkaç sene öncesine kadar pek fazla rağbet görmeyen elektrikli dış ortam ısıtıcılarının satışlarında ciddi bir artış meydana gelmesini sağladı. Ancak karlı ve yağmurlu havalarda ısı vermekte oldukça zorlanan bu sistem işletmeleri büyük bir zora soktu. Elektrikli ısıtıcıların yeterli konforda çalışmamasının sonuçlarının hafif rüzgarlı havalarda bile yetersiz bir ısı vermesi ile sonuçlanınca, dış ortam ısıtıcıları teknolojinin de gelişimi sayesinde yenilenmeye başladı ve daha yüksek ısı performansına sahip olan ısıtma sistemleri geliştirildi. Dış ortam ısıtma sistemlerinde sadece elektrikle çalışan sistemlerin büyük bir dezavantajı ay sonunda getirmiş oldukları yüksek elektrik faturaları olarak işetmeleri derinden sarstı.

Ancak bu durum günümüzde geliştirilmiş olan dış ortam doğalgazlı ısıtma sistemleri sayesinde geride kalacak gibi duruyor. Dış ortamda olduğu için tamamen ortamı ısıtamasa da belirli bir bölgeye kadar soğuk havayı dağıtmakta büyük bir başarıya sahip olan bu sistemler az miktarda elektrik ve doğalgaz yakıtı ile çalışıyor. Radyant sistemleri sayesinde geliştirilen ve dış ortam sobalarının görünümünde olan bu sisteminde tıpkı kombi ve merkezi ısıtma sistemlerinde petek temizliği ve genel bakım işlemlerinin gerekli olduğu gibi senelik radyant bakımları bulunmakta.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir