Isı Kaybına Neden Olan Etmenler

Havaların soğumasının en büyük etkilediği durumlardan bir tanesi de kombilerin çalışma ayarları. Dışarıda ki soğukluk arttıkça evin içerisinde belirli bir ısının elde edilmesi ve ısının korunması için kombilerin ısı dereceleri de soğuk havayla doğru orantıda artış gösteriyor. Bu durum evinde kombi ve petek sistemi ile ısınma sağlayan herkesin ay sonu faturayı büyük bir endişe ve merakla beklemesine neden oluyor. Doğalgaz faturalarına gelen orantısız zamlar insanların ısı ayarlarını bir derece bile arttırırken düşünmelerine neden olmakta. Bu durum ısınma cihazlarının kullanımdan tasarruf saçalayabilmek için kullanıcıları birçok yöntemi denemeye itse de, denen metotlardan bazıları az da olsa işe yararken, bazılarının hiç işe yaramaması hatta gelen yüksek faturayı daha da yükseltmesi kullanıcılar tarafından son derece can sıkıcı olan durumlar arasında.

Kombi sistemlerinde ısınma sağlanması için belirli miktarda doğalgaz yakıtı ve sıcak suya ihtiyaç bulunmakta. Sıcak su ve sıvı yakıt petek borularının içerisinde sürekli devir daim yaparak, evin içerisinde sıcaklık oluşmasını sağlamaktadır. Sıvının petek borularında devir daim yapamaması ya da normal hızından çok daha yavaş bir şekilde bu işleme devam etmesi evin içinde ısı kaybı yaşanmasına neden olmak ile birlikte, kötü bir ısınma kalitesine rağmen yüksek faturalara neden olmaktadır. Kombi ayarı ve petek vanalarının ayarı yüksek derecede olmasına rağmen ısı kaybı yaşanıyorsa bu durumu tetikleyen kullanımdan kaynaklı oluşan iki ana etken olabilir.

Bunlardan bir tanesi şebeke suyunun içerisindeki yoğun kireç maddesinin petek borularına yapışıp bir tabaka oluşturarak, ısıyı emmesi ve peteklerin ısınmasına engel olmasıdır. Bir diğer neden ise petek borularının içerisinde çeşitli nedenler ile vanalarda ya da boru aralarında oluşan tıkanıklık nedeni ile sıvının petek borularında zor hareket etmesinden kaynaklanabilir. Bu sorunlardan kurtulmanın en etkili yolu ısı kaybı yaşanmaması için petekler çalıştırılmadan önce yılda bir kez petek temizliği uygulamasının yaptırılmasıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir