Isının korunumu

Doğalgazlı ısınma sistemlerinin kullanılabilmesi için birçok alternatif sistem geliştirilmiştir. Unlardan en yaygını ve en sağlıklı kullanımı olanlardan bir tanesi kombi sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kombi sistemleri sunmuş olduğu ısınma ve sıcak su akışı sayesinde kullanıcıların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Performans kalitesi olarak oldukça yüksek bir konfora sahip olan kombi sistemlerinin evin içerisine ısı verebilmesi ve elde edilen ısıyı sabit bir oranda koruyabilmesi için petek sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Petek sistemleri, kombi sisteminin evin içerisindeki ısıtıcı öğesidir. Bir iş bölümü gibi çalışma sistemine sahip olan bu iki sistem de ısınma doğalgaz ve doğalgaz yakıtı sayesinde sağlanmaktadır. Doğalgaz yakıtı çevre ve insan dostu bir yakıt olduğundan ve sağlığa olumsuz bir etkisi bulunmadığından dolayı birçok alanda kullanım halindedir.

Kombinin içerisinde de yer alan doğalgaz yakıtının işlevi ağırlıklı olarak peteklerdir. Peteklerin içerisinde yakıtın ve sıcak suyun dolaşması peteklerin borularında ve yüzeyinde bir ısınma sağlar. Bu ısınma yeterli dereceye ulaştığında ise peteklerden elde edilen fazla ısı çevreye yayılmaya başlar. Ve bu sayede ısınma tam anlamıyla sağlanmış olur. Peteklerin dışarıya ısı verebilecek kadar ısınıp ısınmadığını anlamak için, elinizle petekleri kontrol edebilirsiniz. Eğer ısıdan dolayı elinizi uzun süre peteklerde tutamıyorsanız peteklerin ısısı yeterli seviyeye gelmiş demektir. Ancak peteklere dokunduğunuzda elinizi peteklerin üzerinde rahatlıkla tutabiliyorsanız bu durumda ısı yayılımı için gereken derece elde edilmemiş demektir.

Uzun süre çalıştıktan sonra petekleriniz hala aynı durumdaysa bu peteklerinizde bir terslik olduğuna işarettir. Böyle bir durumda ısı kaybını ortadan kaldırmak için mutlaka petek temizliği işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Petek borularının içinde kireç oluşması peteklerin kendini ısıtmasına engel olur. Isı elde edilemedikçe de petekler dışarıya bir ısı vermese de gaz ve yakıt çekmeye devam eder. Kireç maddesinden arındığı zaman eski performansına dönen petekler için, en iyi uygulama kireç oluşmadan önlem almak için yaptırılan petek temizliği işlemidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir