Isınma Sisteminiz Ne Olursa Olsun Bakım Gerekli

Isınma sisteminiz ne olursa olsun, her sene periyodik olarak mutlaka yaptırmanız gereken bakım işlemleri bulunmaktadır. Bu bakım uygulamaları, sobalı ısınma sistemlerinde de, doğalgazlı ısınma sistemlerinde de geçerli olan bir uygulamadır. Doğalgazlı ısınma sistemlerinin yıllık bakımlarının sistemin uzun ömürlü ve güvenilir kullanımında ne kadar önemli olduğu üretici ve dağıtım yapan firmalar ve servisler tarafından önemle belirtilse de genelde kullanıcılar tarafından pek dikkate alınmamaktadır. Bu durum ısınma sisteminizin kullanımının gereğinden çok daha erken sonlanmasına neden olmakla birlikte aynı zamanda sizi ve ailenizi de riske atan bir durumdur.

Soba sistemleri kurulurken ve kaldırılırken, baca temizliği denilen genel temizlik işleminin mutlaka yapılması gerekirdi. Temizleme işlemi yapılmadan bir kenara konan borular en fazla iki sene içerisinde kullanılmaz hale gelirdi. Sobanın yanmasını sağlayan odun ve kömür maddesinin yakıtla birleştiği anda oluşturduğu is ve dumanın bazı kimyasal tortuları soba borularının içerisine yapıştığında boruların iç kısmında farklı bir tabaka oluştururdu ve bu durum boruların ısı yaymasına engel olurdu. Aynı zamanda baca tepmesi sorunlarının sonuçlarını da daha ağır bir hale getiren bu ihmalkarlık soba zehirlenmelerine yol açabilecek kadar riskliydi. Bu nedenle kömür sobaları kaldırılmadan ve kurulmadan önce boruların içerisinde bir tortu olmadığından emin olunmak için sene de iki kez bakım ve temizlik işleminden geçerdi.

Doğalgazlı ısınma sistemleri de tam olarak böyledir. Ancak doğalgazlı ısınma sistemlerine bakım ve temizlik uygulamasının yılda sadece bir kez yapılması yeterli bir uygulamadır. Doğalgazlı ısınma sistemlerinde meydana gelebilecek ısınma sorunlarının önüne geçen uygulamalar arasında yer alan işlem petek temizliği işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir kaçak olmasına engel olan ya da sistemde arıza çıkmamasını sağlayan işlem ise kombi bakımı olarak bilinmektedir. İki bakım işlemi de sistemde bir bütün olduğundan dolayı yılda bir kez belirli zamanlarda bu işlemin yapılması ısınma sisteminizi güvenle kullanmanızı sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir