Kombi Petekleri Isıtmıyor mu?

Kombinin petekleri ısınmaması, doğalgaz sistemi kullanılan ortamlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri. Kombi petekleri neden ısıtmaz sorusunun cevabı ile bu problemin çözümü mümkün. Kombide herhangi bir arıza olmamasına rağmen peteklerin ısınmamasının birkaç nedeni olabilir. Bu nedenler genellikle şöyledir:

  1. Peteklerin içindeki boruların tıkanmış olması,
  2. Peteklerin hava dolması,
  3. Radyatörlerin ısı ayarlarının yanlış yapılması,
  4. Kombi filtresinin çok kirlenmiş olması

Kombi sıcak su üretirken peteklerin kısmi ya da tamamen ısınmaması kış aylarında ciddi sorunlar yaratabilir. Bu problemlerin önüne geçmek için sorunun kaynağının bulunması gerekir. Eğer sorun kombiden kaynaklanmıyorsa yapılması gereken işlem petek temizlemedir. Petek temizliği sırasında hem boruların temizlenmesi hem de kombi filtresinin temizliği sağlandığından ısı problemleri önlenmiş olur. Petek temizleme sırasında yapılan uygulamalar şöyledir:

  • Peteklerdeki boruların, temizleyici kimyasal madde sayesinde kir, kireç ya da balçık gibi maddelerden arındırılması,
  • Kombi filtresinin temizlenmesi,
  • Petekler temizlenirken içi hava ile dolduğundan, peteklerin havasının alınması,
  • Peteklerin kombi konumuna göre en üst seviyede ısı verecek şekilde ayarlanması

Bu uygulamalar yapıldıktan sonra kombiden kaynaklanan bir sorun yoksa ısı verimliliği en üst düzeye çıkar. Dolayısıyla peteklerde ısınma problemi kalmaz. Petek temizleme işlemi yapılmadan önce ilk olarak kombinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Kombi çalışıyorsa petek temizliği uygulamasından sonra kısmi ısınma sorunları tamamen çözülmüş olur. Bunun yanı sıra geç ısınan ya da genel olarak az ısınan petekler de, ısı ayarı yapıldığı için, diğer petekler ile aynı hızda ve düzeyde ısınır. Böylece ortamdaki ısı farklılığından kaynaklanan ısı kayıpları en aza indirilmiş olur. Kombinin çalıştığı performanstan tam verim sağlanarak enerji kayıpları önlenir ve ısı verimliliği en üst düzeye çıkarılmış olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir