Kombi Suyu Isıtıyor Petekleri Isıtmıyor

Kombide herhangi bir arıza olmamasına ve kombinin suyu ısıtmasına rağmen peteklerden ısı alınmaması durumuna sık rastlanır. Kombiden kaynaklanmayan bu problemin temel nedeni peteklerin bakıma ihtiyaç duymasıdır. Tıpkı kombinin düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyması gibi, peteklere de düzenli şekilde bakım yaptırılması gerekir. Petek temizliği olarak da adlandırılan bu bakım uygulamalarında, profesyonel bir makine kullanılır. Makine aracılığıyla peteklerin içerisinde dolaşan kimyasallar maddeler sayesinde peteklerin temizliği yapılır. Böylece kombi aracılığıyla gönderilen sıcak su peteklerin içinde sorunsuz şekilde dolaşmaya başlar. Bu şekilde peteklerdeki ısınma problemleri giderilir. Peteklerdeki boruların tıkanmasının yanı sıra, peteklerin ısınmamasının farklı nedenleri de olabilir. Peteklerdeki ısınma sorunlarının en sık rastlanan nedenleri şöyledir:

  1. Kombi filtresinin çok kirlenmiş olması,
  2. Peteklerin içinde biriken hava,
  3. Radyatör tesisatındaki boruların tıkanmış olması,
  4. Peteklerin ısı ayarının yanlış yapılması,

Tüm bu problemlerin çözümü için petek temizleme işleminin yapılması gereklidir. Petek temizliği sırasında ilk olarak peteklerdeki borularda biriken tortu ve kireç gibi maddeler temizlenir. Bu işlemin ardından peteklerin içinde durulama uygulaması yapılır. İşlem sırasında peteklerin içinde hava biriktiğinden, bu havanın temizlenmesi gerekir. Peteklere temiz suyun gitmesini sağlamak için ise peteklerin havası alınır. Bu işlemlerin ardından, peteklerin ısı ayarı kombinin konumu baz alınarak yeniden yapılır. Böylece peteklerin ısınma problemi ortadan kalkarken ısı verimliliği de sağlanmış olur.

Peteklerin bir kısmının hiç ısınmaması ya da genel olarak az ısı vermesinin sebebi genellikle petek temizliği işleminin yapılmamış olmasıdır. Tam Tesisat, petek temizleme uygulamalarının 2 yılda bir düzenli olarak yapılmasını öneriyor. Petek temizleme işleminden sonra 1 yıl boyunca garanti veren Tam Tesisat, petekle ilgili ısınma sorunlarının garanti süresi boyunca ücretsiz olarak gideriyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir