Kombiden Sıcak Su Gelirken Petekler Isıtmıyor?

Kombiden sıcak su geldiği halde peteklerin ısınmaması çok sık rastlanan sorunlardan biridir. Kombi çalışma dinamiğinde herhangi bir sorun olmadığını gösteren bu durum, problemin peteklerde olduğunun anlaşılmasını sağlar. Peteklerde elektronik bir sistem bulunmadığı için, genellikle ısınma problemlerinin sadece kombiden kaynaklanabileceği düşünülür. Ancak bu algı son derece yanlıştır. Basit bir ifadeyle sıcak su akışı sayesinde ısı veren peteklerde, su akışına bağlı olarak görüşen tıkanmalar, performansı ciddi biçimde etkiler. Peteklerin iyi ısıtamaması, sadece bazı peteklerin ısıtması ya da peteklerin yalnızca belli bir bölümünün ısınması gibi sorunların nedeni, peteklerin içindeki boruların tıkanmış olmasıdır. Bu sorunun önüne geçebilmek ve peteklerde ısınmayı sağlanmak için, yalnızca kombi değil petekler için de bakım işleminin yapılması gerekir.

Peteklere Bakım Nasıl Yapılır?

Petekler için yapılan bakım uygulamaları, peteğin içindeki borularda biriken kirlerin temizlenmesini kapsar. Su akışını engelleyen tortu ya da kireç gibi maddelerin temizlenmesi için bir dizi işlem uygulanması gerekir. Bu işlemler sırasıyla şöyledir:

  1. Banyo ve tuvalet gibi giderlere en yakın olan petek ile petek temizleme makinesi arasında bağlantı sağlanır. Böylece petek temizleme makinesindeki kimyasal içeren su peteklerin boruları içinde dolaşabilir.
  2. Peteklerin içinde kimyasallı su dolaşımı yapıldıktan sonra çıkan su gidere akıtılır ve durulama işlemi yapılır.
  3. Peteklerin temizlenmesi sırasında, peteklerde hava biriktiği için, tüm petekler için hava alma işlemi yapılır.
  4. Peteklere temiz su gönderebilmek için, kombinin filtresi temizlenir.
  5. Tüm peteklerin kombi konumu baz alınarak ısı ayarı yapılır. Böylece ısı kayıpları en aza indirilmiş olur.

Petek temizliği uygulamalarını profesyonel şekilde yapan ve 1 yıl boyunca servis garantisi veren Tam Tesisat’ı arayarak siz de hemen randevu alabilir, soğuk havalarda hızlı ve verimli şekilde ısınmanın konforunu yaşayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir