Petek Temizleme Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

Peteklere düzenli olarak bakım yapılması, kış aylarında sorunsuz bir şekilde ısınmaya fırsat verir. Peteklerin temizlenmemesi durumunda, peteğin içindeki borularda kireç, balçık ve küçük taş gibi maddeler birikir. Bu da zaman içerisinde su akışının yavaşlamasına neden olur. Dolayısıyla petek temizleme yapılırken boruların içinde biriken bu maddelerin temizlendiğinden emin olunması gerekir. Kalorifer peteklerinin içi görülemeyeceği için, temizliğin başarılı şekilde yapıldığını anlamak için güçlü petek temizliği kimyasallarının kullanılması gerekir. Bununla birlikte, peteklerden çıkan ve giderlere akıtılan kirli su da peteklerin ne kadar kirlendiğinin bir göstergesidir.

Petek temizliği uygulamasının doğru sonuç verebilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan biri peteklerin ortalama 2 yılda bir düzenli şekilde temizletilmesidir. Bir diğeri ise bu konuda gerekli niteliğe sahip olan firmalardan destek alınmasıdır. Bunların dışında petek temizliği yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

  1. Kombinin çalıştığından emin olunmalıdır. Eğer kombi çalışmıyorsa petek temizleme uygulamasından sonuç alınamayabilir.
  2. Tesisat bağlantılarının tamamlanmış olması gerekir. Petek sistemi yeni kurulduysa ve kombiye bağlı değilse petek temizliği yapılamayabilir.
  3. Petek temizliği yapılırken kirli suyun akıtılmasını sağlayacak bir gidere ihtiyaç vardır. Makine borusu aracılığıyla çekilen kirli suyun aktarılması için ortamın içinde ya da yakınında bir gider bulunmalıdır.
  4. Peteklerin bakımı sırasında makinenin çalışabilmesi için su girişine ihtiyaç vardır. Bu nedenle banyo ya da tuvalet gibi alanlarda borular aracılığıyla makineye su çekilebilmelidir.

Bu şartların sağlanması durumunda, petek temizleme uygulaması hızlı bir şekilde yapılabilir. Ev, iş yeri ya da ofis gibi alanların hemen hepsinde su tesisatı ve gider bulunduğundan petek temizleme her alanda uygulanabilen bir işlemdir. Petek temizleme hizmeti alırken bu alanda tecrübeli olan ve kaliteli hizmet veren firmaların tercih edilmesine dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir