Petek Temizliği Nedir

Isıtma sisteminizin türü ne olursa olsun kullanmaya başlamadan önce mutlaka bakım ve temizlik yapmanız gerekmektedir. Bakım ve temizlik işlemleri kışın en soğuk aylarında konforlu bir ısınma sağlayabilmeniz için büyük bir önem taşımaktadır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan ısıtma sistemleri petekli ısıtma sistemleridir. Petekli ısıtma sistemleri doğalgaz sistemleri sayesinde hayatımıza giren ve ısınma konforumuzu en üst seviyelere taşıyan bir ısıtma sistemdir. Geçmişte sobanın yarattığı olumsuz etkileri hayatımızdan tamamen çıkaran ve her oda da eşit miktarda ısı olmasına ve evin içerisindeki ısının yirmi dört saat boyunca korunmasını sağlayan peteklere her sene yaptırılması gereken petek temizliği uygulaması bulunmaktadır.

Petek temizliği tıpkı kömür sobası kullanırken yapılan boru temizliği işlemi gibidir. Kömür sobası kurulmadan önce boruların içlerindeki sıcaktan dolayı aşınmaların ve bu aşınma sonucu is tortularının borular içerisinde birikmesini ortadan kaldırarak boruların ısıyı daha iyi yayması sağlanırdı. Petek temizliği uygulaması da tam anlamıyla budur. Petek boruları kimyasal bir sıvı ve tazyikli su ile temizlenerek kış aylarında kullanımdan dolayı oluşmuş olumsuz etkilerden tamamen arınması sağlanır. Peteklerin içerisinde ısınmayı sağlayan sistem, kömür sobalarından farklıdır. Kömür sobaları katı maddelerle sağlanan bir ısınma sistemi, petek sistemleri ise sıvı maddelerle ısıtma sağlanan bir sistemdir. Petekler içerisinde bulundurdukları sıvı yakıt ve şebeke suyunun en sıcak halinin petekler arasında sürekli dolaşmasıyla sağlanan bir ısıtma sistemidir.

Kışın en soğuk aylarında üstün kalitede ısınma sağlayan peteklerin içerisinde şebeke suyunun yıpratıcı ve hasar verici etkileri bulunmaktadır. Şebeke suyunun içerisinde bulunan yoğun kireç maddesi ve sıcak suyun borular üzerindeki zamanla aşınmaya sebep olabilecek etkileri bu olumsuz oluşumlara zemin hazırlayan etmenlerdir. Ancak petekler içerisinde oluşabilecek sorunlar için önlem almanın ve peteklerin kullanım ömrünü uzatan uygulamalar bulunmaktadır. İşinde uzman biri tarafından yapılan petek temizliği bu uygulamalar arasında yer alan en etkili uygulamadır.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir