Petek Temizliği

Günümüzde birçok evde yaygın olarak kullanılan petekli ısınma sistemlerinin gerektiği gibi çalışması için her sene mutlaka yaptırılması gereken petek temizliği uygulamaları bulunmaktadır. Petekler sıvı yakıt ve suya bağlı olarak çalıma sistemine sahip olan yapılara sahiptir. Peteklerin ısınmasında kullanılan suyun şebeke suyu olması petek boruları içerisinde oluşabilecek ciddi sorunlara zemin hazırlamaktadır. Suda bulunan yoğun kireç oranı, suyun sıcak etkileri ve yakıtın kimyasal bileşenleri ile bir araya geldiğinde peteklerin yüzeyinde aşındırıcı etkiye sebep olmaktadır. bu aşındırıcı etki zamanla petek borularının yüzeyinde kireç ve pas oluşumuna sebep olmaktadır. petek borularının içerisi kireç tutmaya başladığı anda peteğinizin ısınma süresi yavaş yavaş düşmeye başlar. Isı yaymak için önce kendisini ısıtması gereken petekler, bu kaybı kapatmak için daha yüksek bir performansta çalışmaya başlar. Bu kombiye bağlı olan petek sistemleriniz için, çalışma sistemlerini zorlayıcı ve zarar verici bir unsurdur. zamanla peteklerdeki çalışma performansı daha da yükseldiğinden, peteklerinizi en düşük derece çalıştırsanız bile yüksek ısınma faturaları ile karşı karşıya kalmanızı sağlar.

Peteklerin az kullanımda yüksek ısınma faturalarının gelmesi peteklerinizde ciddi sorunların oluşacağına dair size yapılan ciddi bir uyarı niteliğindedir. Peteklerin içerisinde oluşan kireç zaman içerisinde temizlenmediği takdirde kalın bir tortuya dönüşür. Bu tortu peteklerin çalışma konforunun düşmesini ve peteklerinizin yüksek performansta bile kedilerini gerektiği kadar ısıtamamasına yol açmaktadır. Bu tortuyla birlikte oluşabilecek ciddi sorunlar bulunmaktadır. Tortu oluşumunu engellemek için mutlaka petek temizliği yaptırmanız gerekmektedir.

Tortu oluşumu başlayan petekler içerisinde bu durum önlemediği takdirde zamanla su taşı ve balçık oluşumu başlayacaktır. Aynı zamanda bu tortu günden güne daha da kalınlaşarak peteklerin tıkanmasına sebep olacaktır. Bu durumlar peteğinizin bozulmasına ve değişimine sebep olacak arızalara neden olmaktadır. Özellikle balçık oluşumu peteklerin ısınma sistemlerinin son bulmasına neden olacağından dolayı önlem için petek temizliği aksatılmadan yapılmalıdır.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir