Petek Temizliğinin Önemi

Ülkemizde son zamanlar en yaygın biçimde kullanılan petekli ısınma sistemleri, ısı konforunun evin içerisinde her zaman korunmasını sağlayan oldukça kaliteli bir sistem olmakla beraber kombiye bağlı çalışan bir sistemdir. Bu sayede ısınma maliyetinin minimum seviyede yüksek konforla olması sağlanır. Ancak kombi sistemlerinin her sene mutlaka görmesi gereken bakım işlemleri vardır. kombi bakımı cihazın ana parçalarının çalışılırlık durumu test edilerek, bir sorun oluştuysa bu sorunun giderilmesini sağlamak için yapılmaktadır. Ayıca kombiler dijital bir sistem olduğundan da cihaza aşırı yükleme olmaması için her sene formatlanması gerekmektedir. bu format işleminden sonra yeniden yetkilendirme isteyen kombilerin bakımlarını en iyi yapabilecek kişiler yetkili servis tarafından yönlendirilen işinde uzman elemanlardır. Cihaz resetleme tuşu ile resetlendikten sonra ayarları yeniden yapılarak kullanıma hazır hale getirilir. Bu işlem uzmanlar tarafından yapıldığında yalnızca birkaç dakika alan bir işlemdir. Her sene yaptırmanız gereken bu işlem kombinizin çalışma sistemi için oldukça büyük önem taşımakta ve kombinizin kullanım süresini uzatmaktadır.

Isınma konforunu kışın en zorlu aylarında sabit bir orda tutmak için aksatmadan yaptırmanız gereken bir diğer işlem ise petek temizliği işlemidir. Kombiler gibi, kombilere bağlı olarak çalışan peteklerinde her sene bakıma ihtiyacı vardır. Bu bakım peteklerinizde ciddi hasarlar olmaması için oldukça önemlidir. Peteklerin ısınmada kullandıkları su şebeke suyu olduğundan ve şebeke suyunun içerisinde yoğun kireç oranı bulunduğundan dolayı, sıcaklığın etkisiyle hassaslaşan borular üzerinde kireçlenme sorunu meydana gelebilmektedir. Petek boruları içerisinde oluşabilecek her türlü kireç sorunun önüne geçmek için peteklerin senede bir kez petek temizliği işleminden geçmesi gerekmektedir.

Petekler içerisinde oluşan kireç sorunlarına müdahale edilmediği zaman oluşan bu kireçli yapı peteklerinizin paslanmasına ve çalışma gücünü büyük oranda yitirmesine hatta bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu hasarlar peteklerde tamiri olmayan hasarlar oluşturabilecek büyüklükte olduğundan petek temizliği işleminin aksatılmadan yaptırılması gerekme

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir