Peteklerinizi Koruyun

Evlerde ısıtmanın büyük bir parçası olan kalorifer petekleri aynı zamanda sunduğu yüksek ısı konforuyla kullanıcıların vazgeçmedekileri bir sistem haline gelmiştir. Ancak bu yüksek konforda ısı sağlayan sistemde dikkat edilmesi gereken b azı önemli noktalar bulunmaktadır. Kalorifer petekleri zaman içerisinde birçok etmenden olumsuz etkilenebilirler. Suda bulunan yüksek kireç miktarı petek borularınızın kireçle kaplanmasına neden olup ısınmanın önüne geçen bir etki yaratacak kadar ciddi sorunlara neden olabilirken, sorun oluşumunu tetikleyen bir diğer unsur ise tozlardır. Çevrede bulunan tozlar kalorifer peteklerinin içerisine dolduğu zaman tıkanıklığa neden olabilir ya da petek borularınıza yapışarak sert bir tabaka haline dönüşebilir.

Bunun yanı sıra boruların içerisinde biriken tozlar, yukarıdan petek borularına bakıldığı zamanda siyah paslı bir yapıya benzer bir görünüm sunmaktadır. Estetik olarak oldukça göze batan bu görünümün ortadan evdeki imkanlar ile kaldırılması ne yazık ki mümkün değildir. Birçok kişi toz görünümüne tahammül edemediğinden dolayı, petek borularının bu görünümüne çözüm üretebilmek için genelde uzu ince sobalara emici bir bez bağlar ya da toz alma sopalarından yararlanarak yüzeysel bir temizlik yapmaya çalışır.

Dışarıya taşan toz görüntüsünü ortadan kaldırmak için yapılan bu uygulama aslında son derece zararlı bir işlemdir. Toz bezlerinin ya da toz alma aparatlarının petek borularının içine sokulması peteklerde oluşan tozun boyutunu arttırır ve tozların daha derine ulaşmasını sağlar. Havada her yere dağılabilen tozlar bu işlemle petek borularının vanalarına yerleşebilir ve bu durum petek vanalarının tozdan tıkanmasına neden olabilir. Bu gibi durumları engellemek için ise mutlaka düzenli olarak uzmanlar tarafından petek temizliği işlemi yapılması gerekmektedir. Petek temizliği işlemi, petek borularınızın içerisinde bulunan tozların ve sudan kaynaklı kireç oluşumunun hem ortadan kalkması hem de oluşmalarının engellenmesi için yapılan son derece önemli bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli petek temizliği yaptırarak peteklerinizde hiçbir sorun oluşumuna izin vermeden kış aylarında peteklerinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir